Rzeszów w świadomości wielu osób wciąż jest synonimem prowincji, sennego zacofanego miasteczka. Wystarczy jednak nawet krótka wizyta, aby zmienić zdanie. Sami mieszkańcy Rzeszów oceniają bardzo dobrze. Jak wynika z badań „Diagnozy Społecznej 2011” ponad 20 procent rzeszowian stwierdziło, że żyje im się tu bardzo dobrze. To najlepszy wynik wśród miast wojewódzkich. Co zatem sprawia, że tak bardzo lubią swoje miasto?
Rzeszów położony jest w południowo-wschodniej Polsce, to stolica województwa podkarpackiego i najważniejszy ośrodek w regionie. Skrzyżowanie ważnych szlaków komunikacyjnych oraz bliskość południowej i wschodniej granicy (ok. 90 km od granic z Ukrainą i Słowacją) to atuty, z których miasto potrafi korzystać. Sieć drogową i kolejową uzupełnia port lotniczy Rzeszów-Jasionka. Posiada on nowoczesny terminal i drugi co do długości pas startowy w Polsce, dzięki czemu może przyjąć wszystkie typy samolotów. Obecnie obsługuje stałe połączenia do Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Birmingham, Bristolu, Dublina, East Midlands, Frankfurtu, Londynu i Manchesteru.
Czysty i ekologiczny
Odwiedzający Rzeszów w pierwszej kolejności zauważają czyste, zadbane ulice. Władze Rzeszowa wypracowały m.in. własny system walki z wandalami niszczącymi elewacje budynków. Okazał się na tyle skuteczny, że stał się inspiracją dla włodarzy wielu innych miast w Polsce, którzy do Rzeszowa przyjeżdżali uczyć się skutecznego działania.
Stolica Podkarpacia to zielone miasto. Latem ulice upiększają donice z kwiatami, a latarnie zdobią kwitnące kosze. Na terenie Rzeszowa znajduje się 10 parków miejskich oraz przestronne bulwary, idealne miejsce na rodzinny spacer czy wycieczkę rowerową. Miejskie „zielone płuca” zajmują w sumie ponad 1000 ha.
W ostatnich latach Rzeszów coraz mocniej stawia na ekologię. Od listopada 2008 roku z miejskich kranów płynie idealnie czysta woda, zdatna do picia bez przegotowania. Mieszkańcy żartobliwie nazywają ją „ferencówką” – od nazwiska prezydenta, Tadeusza Ferenca.
Miasto inwestuje również w technologie oparte na wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej, zarówno solarnej, jak i wodnej. Trwają prace nad budową małej elektrowni wodnej. Planowane jest także powstanie nowoczesnej, ekologicznej spalarni odpadów, w której ze śmieci będzie wytwarzana energia.
O tym, że dla miasta ekologia jest ważna, świadczą nie tylko inwestycje w duże projekty. Powstają nowe ścieżki rowerowe, a od niemal roku rzeszowianie mogą korzystać z miejskiej sieci rowerów. Kilkanaście stacji rozmieszczonych jest prawie w całym mieście, wciąż też powstają nowe. To doskonała alternatywa dla publicznej komunikacji i łatwy sposób na ominięcie korków, które są sporym problemem.
Korki – zmora mieszkańców
Jednym z większych problemów jest mało drożna obwodnica miasta, co powoduje spore korki także w centrum. Wydaje się, że władze nie mają pomysłu na ich zmniejszenie. Sytuację może zmienić budowana autostrada A4 i łączniki z S-19.
Niestety, komunikacja miejska niekoniecznie jest alternatywą dla własnych czterech kółek. Rzeszowski tabor autobusów jest jednym z najstarszych w Polsce. Obok nowoczesnych pojazdów, napędzanych gazem, wciąż można jeszcze spotkać 40-letnie jelcze. A ceny biletów należą do jednych z najwyższych w kraju.
Odwiedź Misia Uszatka
W ciągu ostatnich lat Rzeszów przeszedł wielką zmianę, nie tylko wizualną, ale także w sferze kulturalnej.
Jednym z jaśniejszych punktów na kulturalnej mapie miasta była i jest Filharmonia. Melomani doceniają zarówno świetną orkiestrę, jak też doskonałą akustykę sal koncertowych. W ubiegłym roku zakończył się gruntowny remont, dzięki czemu budynek zyskał nowy blask.
Stałym punktem w kalendarzu jest Festiwal Muzyczny w niedalekim Łańcucie, którego dyrektorem artystycznym jest Bogusław Kaczyński. O randze imprezy świadczą tłumy miłośników muzyki z całej Polski, jak też nazwiska występujących sław.
Nieco słabiej prezentuje się oferta lokalnych teatrów. Mimo że w mieście działają trzy, ich repertuar jest dosyć ubogi. Na szczęście ofertę uzupełniają organizowane regularnie przeglądy, na których prezentują się teatry z całej Polski.
Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki po Rzeszowie jest Muzeum Dobranocek. Doskonałe miejsce, w którym świetnie spędzą czas zarówno dzieci, jak też dorośli. Muzeum powstało na bazie prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy, miłośnika wieczorynek. Przez lata zgromadził imponujący zbiór pamiątek, w tym sporo lalek „grających” w kultowych dobranockach.
Miłośnicy sztuki przez duże „S” powinni odwiedzić Szajna Galerię i Plac Cichociemnych nieopodal Rynku, na którym zobaczyć można instalację „Przejście 2000” Józefa Szajny. Warto też zajrzeć do pozostałych galerii, których oferta może zainteresować nawet najbardziej wyrafinowanych odbiorców.
Coraz częściej też rzeszowscy artyści zdobywają uznanie na świecie. Do tego grona w ostatnich latach dołączył rzeźbiarz Paweł Chlebek (znany również jako Odebek), którego projekty realizowane są na całym świecie. Tylko w ciągu ostatnich miesięcy jego instalacje zostały pokazane na wystawach m.in. w Argentynie, Paragwaju i Danii. Obecnie artysta realizuje dwa duże projekty w Korei Południowej.
Zejdź pod ziemię i skocz na piwo
Przy pracach renowacyjnych rzeszowskiego Rynku odkryto podziemia, które stały się kolejną atrakcją miasta. Wydrążone kilka wieków temu tunele prowadziły do kupieckich magazynów. Dziś znajdują się w nich pamiątki związane z historią miasta.
Na odrestaurowanej starówce mieści się wiele knajpek, pubów i restauracji, w których, zwłaszcza w weekendy, życie toczy się do późnych godzin. Latem na Rynku ustawiane są ogródki piwne, a na scenie odbywają się imprezy i koncerty. Tradycją jest też Sylwester na Rynku, który z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze mieszkańców.
Ton nocnemu życiu miasta nadają głównie studenci i to do nich skierowana jest oferta większości lokali. W samym Rynku znaleźć można zarówno dyskoteki, puby czy klimatyczne knajpki doskonałe na romantyczne spotkania, jak i eleganckie restauracje. Kiedyś kultowym miejscem był klub Akademia, teraz prym wiedzie klub Live, w którym odbywają się największe koncerty. Miłośnicy tanecznych imprez bawią się w Fasion Time, Carpe Diem, Indexie i Czarnym Kocie. Rocka na żywo można posłuchać w Od Zmierzchu do Świtu, Red Zone oraz Pod Palmą. Rzeszowscy fani jazzu spotykają się w restauracji Klimaty i Boa, ale wciąż zazdroszczą Przemyślowi kultowego klubu Niedźwiadek, w którym regularnie występują największe gwiazdy polskiego jazzu.
Studiuj w Rzeszowie, pracuj w Rzeszowie
Studenci stanowią 1/3 mieszkańców miasta. Nie powinno to dziwić, ponieważ Rzeszów ma dla nich bogatą i ciekawą ofertę kierunków, zarówno humanistycznych jak i ścisłych. Chlubą Politechniki Rzeszowskiej jest kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka. To pierwsza (i do niedawna jedyna) cywilna uczelnia w Polsce kształcąca przyszłych pilotów. Pasjonaci lotnictwa mogą też zdecydować się na kierunek Aviation Management, realizowany przez jedną z prywatnych uczelni we współpracy z Lufthansą. To czwarta uczelnia w Europie i jedyna w Polsce, która prowadzi taki kierunek.
Absolwenci mają szansę na znalezienie pracy na miejscu, ponieważ od 2003 roku na Podkarpaciu działa Stowarzyszenie Dolina Lotnicza. To grupa zrzeszająca około 90 firm, ośrodków szkoleniowych i badawczych działających w branży lotniczej. Wśród nich jest PZL Mielec, którego sztandarowym produktem jest helikopter Black Hawk oraz rzeszowskie WSK, produkujące m.in. silniki i podzespoły lotnicze, w tym do myśliwców F16.
W tej chwili przedsiębiorstwa-członkowie Doliny zatrudniają ponad 20 tys. inżynierów i techników. Zgodnie z planem, w ciągu najbliższych trzech lat pracę w tej branży znajdzie kolejne 3 tys. osób. Ogromnym atutem dla potencjalnych inwestorów jest Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS.
Nowe miejsca pracy powstają nie tylko w przemyśle lotniczym, ale także np. w handlu i usługach.
W podrzeszowskiej Świlczy w ciągu najbliższych dwóch lat otwarta zostanie Ikea, w której zgodnie z założeniami pracę znajdzie ponad 2,5 tys. osób. W samych Rzeszowie również pojawiają się nowe, ciekawe możliwości. W październiku w mieście zaczęło działać Millenium Hall. To centrum kulturalno-handlowe, w którym znalazło zatrudnienie ponad tysiąc osób. Z kolei w przyszłym roku ma powstać City Center, gdzie obok galerii handlowej będą także sale konferencyjne, powierzchnie biurowe oraz ekskluzywny hotel. W tym miejscu na chętnych czekać będzie ok 1 tys. stanowisk. Ciekawostką jest fakt, że powierzchnia handlowa w Rzeszowie jest ponad dwa razy większa od średniej europejskiej. Na 1000 mieszkańców przypada tu aż 700 m2 sklepów.
– Rzeszów poczynił wiele starań o pozyskanie inwestorów, i jak do tej pory jest liderem w tym zakresie jeśli chodzi o nasz region, a nawet Polskę Wschodnią – mówi dr Tomasz Soliński, dyrektor ds. marketingu i rozwoju Instytutu Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
To, że miasto jest przyjazne dla biznesu, potwierdzają też liczby. Według danych z 2011 roku działa tu 21 284 firm. W tym Zelmer S.A. , czołowy producent drobnego sprzętu AGD w Polsce, Asseco Poland – największe w kraju przedsiębiorstwo z branży IT, INC Polfa Rzeszów S.A., Zakład Produkcji i Dystrybucji Leków koncernu Sanofi Aventis czy Alima-Gerber S.A. Z myślą o kolejnych, w całym regionie powstały specjalne strefy ekonomiczne.
Tomasz Soliński jest przekonany, że ten wynik może być jeszcze lepszy.
– Potencjał Rzeszowa jest dużo większy. Władze miasta, jak i politycy, powinni zwiększyć wysiłki, aby pozyskać nowych inwestorów i stworzyć jeszcze lepsze warunki dla ludzi przedsiębiorczych – dodaje dr Soliński.
Pieniądze inwestorów przekładają się nie tylko na powstające fabryki. Dzięki sponsorom podniósł się poziom rzeszowskiego sportu – w Asseco Resovii grają najlepsi zawodnicy, w tym reprezentanci Polski w siatkówce. Dużo inwestuje się także w żużel czy piłkę nożną.
Rzeszów na plus
Rzeszów reklamuje się jako stolica innowacji. I choć na pewno nią jeszcze nie jest, to bez wątpienia władze robią wiele, aby na takie miano zasłużyć. W mieście realizuje się wiele ciekawych projektów. Większość miasta objęta jest bezpłatną miejską siecią Wi-Fi. Rzeszowianie mogą otrzymywać tzw. miejskie SMS-y, a w nich informacje o najważniejszych wydarzeniach w mieście. Do dyspozycji mają sieć rowerów miejskich i liczne trasy rowerowe. A dzięki ogromnej liczbie studentów Rzeszów zyskuje świeżość i energię.
Rzeszów w liczbach
Powierzchnia: 116,32 km kw.
Budżet miasta (stan na dzień 31 maja 2011 r.): 952 803 528 zł
Liczba mieszkańców: 178 227
Liczba studentów (2009/2010) – 54 734
Liczba studentów na 1000 mieszkańców – 305
W mieście działa 9 uczelni wyższych
Ponad 40 % mieszkańców Rzeszowa ma wyższe wykształcenie
W mieście działa 66 klubów sportowych
W Rzeszowie działa 21 284 firm
Stopa bezrobocia wynosi 7,9 %
Ilona Cierpisz