ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Facylitacja – wiedza, umiejętności, sztuka czy magia?

 

Czy zdarzyło ci się kiedyś uczestniczyć w firmowych spotkaniach, które, pomimo poruszania na nich ważnych tematów, okazywały się tylko czczymi dyskusjami i z których nic nie wynikało? Zebraniach, które były stratą czasu, bo nie wnosiły nic nowego w pracę zespołu; nie rozwiązywały problemów, nie ułatwiały podejmowania decyzji, choć takie właśnie cele im przyświecały? Jeśli tak, to być może zabrakło na nich facylitatora – osoby, która byłaby odpowiedzialna za wcielenie nowych standardów pracy grupowej oraz takie zorganizowanie i prowadzenie dyskusji i pracy zespołu, aby ułatwić uczestnikom analizę przyjętych założeń czy osiągnięcie postawionych celów.

Facylitator jest ekspertem od przygotowania i stosowania procesu pasującego do celów spotkania i problemów, nad jakimi pracuje grupa. Nie angażuje się merytorycznie w pracę grupy, nie wypowiada się w zakresie poruszanych kwestii, nie prezentuje swojego punktu widzenia. Pozostaje całkowicie neutralny. Ważnym zadaniem facylitatora jest oddanie członkom grupy odpowiedzialności za osiągane wyniki i pomaganie im w samodzielnym znalezieniu rozwiązania.

Na naszym rynku pojawiła się wyjątkowa książka Tony’ego Manna napisana we współpracy z Jolantą Marszewską, która wypełniła lukę istniejącą w tematyce facylitacji.

Czytelnicy otrzymują do rąk pozycję będącą rezultatem wielu lat doświadczeń autorów w facylitacji grup, pełną praktycznych wskazówek, ciekawych narzędzi i technik, wyjaśniającą podstawy facylitacji w niezwykle prosty i przejrzysty sposób. Pozycję przekonującą, że facylitatorem nie trzeba się urodzić i pokazującą, że każdy może być skuteczny w tej roli, jeśli tylko rozumie proces i wie, jak go stosować – bo to nie magia decyduje o jego powodzeniu, ale wiedza i umiejętności osoby przygotowującej i prowadzącej proces.

Książka warta polecenia nie tylko osobom profesjonalnie zajmującym się facylitacją, ale wszystkim tym, którzy pracują z grupami.

Agnieszka Machnowska

Tony Mann, współpraca Jolanta Marszewska
Facylitacja – wiedza, umiejętności, sztuka czy magia?
Wydawnictwo RP Publishing House, Warszawa 2011, stron 207

Business&Beauty Magazyn