ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Gliwice. Na skrzyżowaniu autostrad

Gliwice są jednym z czternastu miast Górnego Śląska i Zagłębia, wchodzących w skład Metropolii „Silesia”. Hasło promocyjne miasta: „Gliwice. Stare Miasto. Nowy Świat” w pełni oddaje harmonijne połączenie jego wielowiekowej historii i kultury z polityką nowoczesnego rozwoju gospodarczego, naukowego, edukacyjnego oraz kulturalnego.

Stare Miasto

Gliwice są jednym z największych i zarazem najstarszych miast Górnego Śląska. Miasto powstało w XIII wieku na przecięciu dawnych szlaków handlowych. Średniowieczny rodowód sprawił, że Gliwice zachowały historyczny układ urbanistyczny Starówki, a późniejszy dynamiczny rozwój przemysłu przyczynił się do niepowtarzalnej aranżacji przestrzeni miasta.

W Gliwicach zachwycają liczne zabytki i malownicze zaułki. Rynek, centralny punkt miasta, to ulubione miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Jego ozdobą są secesyjne i eklektyczne kamienice, bogate w piękne detale architektoniczne. Symbolem miasta jest zabytkowa Radiostacja Gliwicka, 110-metrowa wieża z modrzewiowego drewna, wokół której powstała doskonale zaaranżowana przestrzeń rekreacyjna, chętnie odwiedzana przez mieszkańców. Dzięki udanej rewitalizacji tego terenu, Miasto Gliwice zdobyło pierwsze miejsce w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2010.

Rynek, fot. Antoni Witwicki

Pełnia życia

Swym mieszkańcom i odwiedzającym miasto gościom Gliwice zapewniają bogatą ofertę rekreacyjną i kulturalną. Szczególną atrakcją są tereny zielone – parki i skwery, a przede wszystkim imponująca, zabytkowa Palmiarnia, w której zgromadzono ponad 6 tys. egzotycznych roślin z różnych stron świata. Najstarsze okazy mają ponad 100 lat.

W Gliwicach nie można się nudzić. Wiodącą rolę wśród instytucji kulturalnych pełnią m.in.: Gliwicki Teatr Muzyczny – słynący z polskich prapremier światowej sławy musicali; najstarsze na Górnym Śląsku muzeum, gromadzące zbiory z zakresu archeologii, etnografii, sztuki i rzemiosła artystycznego; studyjne kino Amok – wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę filmową. Ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta są Ruiny Teatru Miejskiego, obecnie rewitalizowane. Równie prężnie funkcjonują liczne galerie i kluby.

Do dyspozycji amatorów aktywnego spędzania wolnego czasu są cztery kryte pływalnie (w tym nowoczesny basen o wymiarach olimpijskich), korty tenisowe, hale sportowe i boiska, ściany wspinaczkowe, a także całoroczne lodowisko, na którym można nauczyć się gry w curling. Latem doskonałą okazją do zażycia kąpieli, nie tylko słonecznej, może okazać się wyprawa na Kąpielisko Leśne lub do Ośrodka Wypoczynkowego „Czechowice”.

Radiostacja Gliwicka, fot. Antoni Witwicki

Na skrzyżowaniu autostrad

Gliwice to miasto o ogromnym potencjale i jedno z najprężniej rozwijających się miast województwa śląskiego. Podstawowym atutem jest dogodne położenie komunikacyjne. Dzięki staraniom władz samorządowych, na terenie Gliwic zlokalizowano aż dwie autostrady – A1 i A4. Przecinają się na trzypoziomowym, bezkolizyjnym skrzyżowaniu, największym w Polsce węźle „Gliwice-Sośnica”. Autostrady tworzą obwodnicowy pierścień wokół miasta („jedynka”, „czwórka” i tzw. „stara autostrada” czyli DK 88). Ważną rolę w obsłudze komunikacji na terenie aglomeracji śląskiej pełni Drogowa Trasa Średnicowa. Obecnie łączy ona Katowice z Zabrzem, wkrótce wkroczy do Gliwic. Docelowo przewiduje się połączenie DTŚ z autostradą A1.

Miasto posiada największy port śródlądowy w Polsce. Port ten z rzeką Odrą łączy Kanał Gliwicki. Poprzez sieć innych dróg wodnych można stąd dopłynąć do Niemiec, Belgii, Holandii i Luksemburga.

Dworzec kolejowy w Gliwicach należy do najważniejszych stacji PKP w Polsce (kategoria A). To stąd odjeżdżają pociągi do największych miast w kraju i zagranicy, w tym Berlina i Lwowa.

W odległości 43 km od Gliwic leży Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, jedno z trzech najbardziej obciążonych ruchem turystycznym i biznesowym lotnisk w Polsce. W samych Gliwicach mieści się lotnisko sportowe, przystosowane do przyjmowania lekkich samolotów pasażerskich typu business-taxi.

Z tych wyjątkowo korzystnych warunków komunikacyjnych korzysta branża logistyczna. Na terenie Portu działa Śląskie Centrum Logistyki, którego głównym zadaniem jest organizowanie kompleksowych usług transportowych. Parki logistyczne powstają również na terenach gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W 2011 roku 14 firm z branży logistycznej i transportowej oraz instytucji działających w ich otoczeniu podpisało porozumienie o zawiązaniu sieci współpracy. Klaster stawia przed sobą ambitne zadania: rozwijanie kompetencji kadr branży logistycznej i transportowej, pozycjonowanie Gliwic i województwa śląskiego na międzynarodowej mapie centrów logistycznych, inicjowanie i wdrożenie wspólnych projektów oraz współpracę w zakresie analizy rynku.

Nowy Świat

W ostatnim dwudziestoleciu Gliwice przeszły drogę od miasta opartego na przemyśle ciężkim, do lidera nowych technologii. Głównym motorem przemian była początkowo Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, założona pod koniec lat 90. ub. w. Na terenie podstrefy gliwickiej KSSE działają firmy z branży motoryzacyjnej (m.in. fabryka koncernu General Motors, produkująca samochody marki Opel), budowlanej, logistycznej i innych, w sumie ponad 20 przedsiębiorstw polskich i zagranicznych.

Gospodarka rozwija się także poza strefą. Miasto wspiera szczególnie przedsiębiorstwa działające w sektorze nowych technologii. Do tego celu powołano dwa prężnie działające ośrodki: Technopark i Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”.

Powstałe na terenach zamkniętej kopalni „Nowe Gliwice” są symbolem przekształceń i wzorem dla pozostałych miast Górnego Śląska. Za 24 mln euro (w tym 9,5 mln zł pozyskane z UE) miasto zrewitalizowało zdegradowany teren i przystosowało go do zupełnie nowych funkcji. W odrestaurowanym budynku byłej cechowni mieści się siedziba Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości, wyższej uczelni o profilu ekonomiczno-humanistyczno-artystycznym. Młodzi ludzie studiują tu ekonomię, pedagogikę, filologię (język biznesu – angielski i rosyjski) oraz wzornictwo. Ofertę edukacyjną uzupełniają Kolegium Nauczycielskie, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych oraz Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa. Strefę edukacji uzupełnia Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Nowe Gliwice, fot. Antoni Witwicki

Dla małych i średnich przedsiębiorców stworzono w „Nowych Gliwicach” strefę biznesu. Miasto oferuje wsparcie firmom z sektora MŚP, ale w zamian stawia warunki – muszą prowadzić działalność w sektorze wysokich technologii.

Przedsiębiorczość wspiera spółka Technopark Gliwice. Spółka ta świadczy usługi szkoleniowe i doradcze dla potrzeb sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz zajmuje się inkubacją nowych przedsiębiorstw technologicznych. Ponadto zajmuje się transferem technologii do MŚP, wykonuje usługi pomiarowo-kontrolne i oferuje pomoc przy uzyskaniu dofinansowania z funduszy UE.

Kadry dla dynamicznie rozwijającego się przemysłu zapewnia Politechnika Śląska, jedna z największych w Polsce uczelni technicznych. W mieście działają także placówki Polskiej Akademii Nauk. Należą do nich: Instytut Inżynierii Chemicznej, Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych. Gliwickie placówki PAN aktywnie wspierają rozwój nowoczesnych technologii przemysłowych oraz wpływają na innowacyjność w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Wysiłki włożone w rozwój sektora high-tech zostały dostrzeżone na forum międzynarodowym. Gliwice są jedynym polskim członkiem World Technopolis Association. Głównym celem WTA jest umożliwienie wymiany doświadczeń w promowaniu gospodarki opartej na wiedzy. Stowarzyszenie wspiera transfer technologii, zarządzanie inkubatorami oraz ośrodkami badawczo-rozwojowymi, jest także platformą konsultacji. We wrześniu w Gliwicach odbędzie się 8 Zgromadzenie Generalne, podsumowujące działania WTA.

 

Anna Proksa

zdjęcie u góry: Krzysztof Krzemiński


 

Business&Beauty Magazyn