ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Kórnickie spotkania z Białą Damą

Gmina Kórnik należy do grupy najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce. Zajmuje czołowe miejsca w wielu rankingach oceniających rozwój jednostek samorządowych (1. miejsce w rankingu samorządów dziennika Rzeczpospolita w 2010 roku, laureat konkursu „Teraz Polska” w 2010 roku, 3. miejsce w Polsce według wskaźników zrównoważonego rozwoju). Dużym atutem gminy jest jej atrakcyjne położenie w pobliżu kluczowych szlaków komunikacyjnych oraz bezpośrednie sąsiedztwo Poznania. Położenie w pobliżu autostrady A2, wyremontowanej trasy krajowej S11, drogi nr 431, drogi nr 434 oraz bliskość lotniska „Ławica” w Poznaniu (około 28 km) gwarantuje dogodne połączenia nie tylko krajowe, ale praktycznie z całym światem.

W północnej części gminy powstało wiele firm, w większości należących do międzynarodowych koncernów gospodarczych. Do największych podmiotów prowadzących działalność na tym terenie należą: Elewarr Gądki, Raben Polska, Kühne&Nagel, Sokołów Pozmeat, Berker Polska, H&M, Panattoni Park Poznań, PERI Polska, TFP.

Ale Kórnik to nie tylko nowoczesność i inwestycje, to również liczne pamiątki przeszłości.

Na szczególną uwagę zasługuje XIV-wieczny Zamek Kórnicki z zespołem zabudowań przyzamkowych: trzema oficynami, wozownią i muzeum dendrologicznym. Zamek posiada w swojej muzealnej kolekcji zbiory należące niegdyś do Działyńskich, Potockich i Zamoyskich, a Biblioteka Kórnicka gromadzi wiele starodruków oraz rękopisy dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana K. Norwida i Napoleona Bonaparte. Arboretum – park otaczający zamek – jest jednym z najbogatszych pod względem liczby gatunków drzew parków dendrologicznych w Europie, a różnorodne gatunki magnolii i różaneczników rozsławiają Kórnik w całej Europie.

Amatorom aktywnej turystyki przypadną do gustu piesze i rowerowe szlaki turystyczne biegnące przez piękne kompleksy leśne. Wśród nich: „Pierścień dookoła Poznania”, „Borówiecki Ring Rekreacyjny” oraz „Szlak Bobrowy” z 14-metrową wieżą widokową w Czmońcu, skąd roztacza się wspaniały widok na starorzecze Warty i rozległe łąki. Spacerować można również nowo otwartą promenadą wzdłuż jeziora kórnickiego i ścieżkami turystyczno-edukacyjnymi „Drzewa Świata” w arboretum. Zapraszamy również do odwiedzenia niedawno otwartego Centrum Rekreacji i Sportu „Oaza” z basenem pływackim, zjeżdżalnią, kompleksem odnowy biologicznej i halą sportową.

Gmina Kórnik to również miejsce rozmaitych wydarzeń kulturalnych, trwających przez cały rok. Zamkowe mury i arboretum to doskonałe miejsce na koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz wystawy okazjonalne i długoterminowe.

Corocznie w ostatni weekend maja odbywa się największe i najbardziej znane wydarzenie kulturalne w Kórniku: „Kórnickie Spotkania z Białą Damą”. Na polanie przed Zamkiem Kórnickim odbywają się koncerty lokalnych artystów oraz gwiazd scen polskich.

Wszystkich turystów zapraszamy na cykl imprez kulturalnych pt. „Najcenniejsze klejnoty kultury – spotkania kórnickie” w przyziemiach Zamku Kórnickiego, podczas których uczestnicy mogą poznać piękno i unikatowość rękopisów powstałych na przestrzeni wieków, odkryć sekrety wyrobu papieru czerpanego, czy dowiedzieć się więcej na temat sztuki starodruku. Spotkania odbywają się w każdy weekend od stycznia do grudnia 2011.

Gmina Kórnik oferuje przyjezdnym noclegi w Hotelu Rodan, Hotelu Daglezja, Willi Nestor, Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Błażejewko, Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kórniku, Kórnickich Pokojach Gościnnych, Domkach Letniskowych Gacówka, Zajeździe Non-Stop w Gądkach oraz Gościńcu Marzymięta w Czmońcu.

 

Tekst przygotowany przez Urząd Miejski w Kórniku

Business&Beauty Magazyn