ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Osaczeni

Słowo „kryzys” jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Nie ma dnia, żeby któreś wydanie wiadomości nie informowało o takich lub innych skutkach spadku PKB, upadku wartości moralnych, etycznych, o kryzysie w rodzinie albo w obrębie środowiska przyrodniczego. A przecież żyjemy w jednym z najlepszych ustrojów politycznych, jaki dotychczas wymyślono, rządzą nami wykształceni ludzie…

Co więc poszło nie tak? Odpowiedź jest bardzo prosta. Gdyby przywódcy stawiali sobie za cel dobrobyt swoich współobywateli, może efekty byłyby lepsze. Problem jednak w tym, że głównym celem polityka jest utrzymanie swojej posady, tak więc cele ustalane są krótkoterminowo i bardzo egoistycznie.

Te stwierdzenia jedynie zarysowują problemy, jakie pojawiają się na styku polityki, gospodarki, etyki i wolności osobistej. Te właśnie tematy podejmują dwa filmy dokumentalne, wydane niedawno przez Against Gravity. Pierwszy z nich, „Osaczeni. Demokracja w sidłach neoliberalizmu”, to próba usystematyzowania, w serii krótkich wypowiedzi, pojęć dotyczących mechanizmów działających na pograniczu polityki i gospodarki. Spotkamy się z najtęższymi głowami w dziedzinie nauk politycznych i społecznych. To erudycyjna podróż wśród idei leżących u podstaw znanego nam świata i takich wielkich przedsięwzięć, jak Unia Europejska.

Drugi film, „Zaróbmy jeszcze więcej”, prezentuje przeciwną tezę – to nie wielkie idee rządzą światem, ale pieniądz. Autor, w bardzo dynamicznym stylu, pokazuje jak działają międzynarodowe powiązania ekonomiczne i kto na tym zyskuje, a kto traci. Wydawałoby się, że w świecie pieniądza zupełnie nie ma miejsca dla idei dobra… Czyżby?

W tej dwupłytowej edycji znajdziemy solidne kino dokumentalne w najlepszym wydaniu. Serdecznie polecam.

Michał Brennek

 

Osaczeni. Demokracja w sidłach neoliberalizmu
reż. Richard Brouillette
prod. Kanada 2008
Dystrybutor: Against Gravity

 

Zaróbmy jeszcze więcej
reż. Erwin Wagenhofer
prod. Austria 2008
Dystrybutor: Against Gravity

Business&Beauty Magazyn