ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Płock – od wieków górą

Wielowiekowa historia, przepiękne położenie na wysokiej, nadwiślańskiej skarpie, różnorodna oferta dla turystów, a także dobry klimat dla biznesu – to niezaprzeczalne atuty Płocka.

Miasto leży w centralnej części Polski, na terenie województwa mazowieckiego, na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego. Liczy ponad 120 tys. mieszkańców.

Z książęcym rodowodem

 W historycznej stolicy Mazowsza oraz stolicy Polski w latach 1079–1138 (za czasów panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego) zachowało się wiele wspaniałych zabytków dokumentujących przeszłość. Jednym z nich jest renesansowa katedra wzniesiona w XII w. W jej wnętrzu, ozdobionym niezwykle piękną polichromią, znajdują się renesansowe i barokowe ołtarze, nagrobki i epitafia oraz wykonana z brązu kopia słynnych drzwi płockich, zawierających plastycznie przedstawione sceny z życia Jezusa i apostołów. Oryginalne spiżowe drzwi, prawdopodobnie w czasie jednego z najazdów w XIII stuleciu, zostały zrabowane przez Litwinów i podarowane księciu Nowogrodu Wielkiego na Rusi, gdzie znajdują się do dzisiaj (w soborze św. Zofii).

Na Wzgórzu Tumskim znajduje się zamek książęcy z XIV wieku, przebudowany później na opactwo benedyktynów. W murach zamkowych zachowały się dwie gotyckie wieże – Szlachecka i Zegarowa. W dawnym opactwie mieści się obecnie Muzeum Diecezjalne, które eksponuje m.in. najcenniejsze zabytki skarbca katedralnego: hermę św. Zygmunta z XIV w., kielich Konrada Mazowieckiego, czy gotyckie monstrancje.

Wspaniałą kolekcję sztuki secesyjnej można zobaczyć w odrestaurowanej kamienicy Muzeum Mazowieckiego, najstarszego w Polsce muzeum publicznego. W Płocku znajduje się też najstarsza szkoła w Polsce (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, popularnie zwane „Małachowianką”), której historia datuje się od 1180 r.

Wiele uroku ma płocka starówka, z odnowionymi kamieniczkami i renesansowym ratuszem.

Płock

Przyroda w zasięgu ręki

 W Płocku można korzystać również z wypoczynku na łonie natury, co zapewnia zlokalizowany w centrum miasta Zalew Sobótka oraz szeroko rozlana Wisła. Miasto stanowi doskonałą bazę wypadową dla wodniaków, którzy mogą stąd wybrać się na trzy szlaki żeglarskie – jeden w górę rzeki, w stronę Warszawy, i dwa w dół – do ujścia Skrwy do Wisły, albo dalej, aż do zapory włocławskiej.

Obcowanie z przyrodą umożliwia też porośnięta roślinnością skarpa i zlokalizowany na niej park oraz ogród zoologiczny. Płockie zoo szczyci się nie tylko dużą liczbą zwierząt reprezentujących ponad 350 gatunków, ale również wspaniałymi egzotycznymi roślinami i prawdziwą dżunglą – żywą ekspozycją tropikalnego lasu.

Dzieje się!

 Bogata jest też oferta kulturalna miasta. Od wiosny do jesieni na Starym Rynku, na nadwiślańskiej plaży i w amfiteatrze odbywają się różnorodne imprezy. Wśród nich są międzynarodowe muzyczne wydarzenia – Audioriver Festiwal Muzyki Elektronicznej i Reggaeland, prezentujący światowej sławy artystów reggae. Niezwykle widowiskowe są też pokazy podczas Płockiego Pikniku Lotniczego. Odbywają się one nad Wisłą, a publiczność obserwuje je z wysokiej skarpy.

Stałe grono odbiorców ma Rynek Sztuki – trzydniowa impreza, podczas której odbywają się pokazy teatrów ulicznych, koncerty i kino „pod chmurką”, oraz Jarmark Tumski – z giełdą kolekcjonerską i licznymi atrakcjami.

Do kalendarza imprez cyklicznych wszedł też Transgraniczny Festiwal Sztuk im. Stefana Themersona SkArPa, inspirowany twórczością tego (urodzonego w Płocku) awangardowego twórcy oraz jego żony Franciszki.

Z Płocka pochodzi też ceniony polski poeta, Władysław Broniewski. Od kilkunastu lat w rocznicę jego urodzin (17 grudnia) płocki teatr przygotowuje happening poświęcony temu twórcy. W roku 2012 przypada 50 rocznica śmierci i 115 rocznica urodzin poety, dlatego został on ogłoszony uchwałą Rady Miasta Rokiem Władysława Broniewskiego.

Jest też wiele imprez adresowanych do miłośników różnych gatunków muzycznych, sztuk plastycznych czy historycznych rekonstrukcji, m.in. Dni Historii Płocka czy jarmark archeologiczno-etnograficzny.

Dumą miasta są mistrzowie Polski w piłce ręcznej – zespół Orlen Wisła Płock. Wielkie sportowe emocje, nie tylko za sprawą mistrzowskiej drużyny, można przeżywać w nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej. Organizowane są w niej także inne masowe imprezy.

Płock

Przyjazny inwestorom

 Wyróżnikiem miasta jest to, że wielowiekowa historia łączy się w nim z nowoczesnością. Płock należy do najbardziej uprzemysłowionych polskich miast. Rozwija się tu m.in. przemysł rafineryjny, chemiczny, odzieżowy, elektromaszynowy, spożywczy, materiałów budowlanych. Najbardziej znaną firmą jest Polski Koncern Naftowy Orlen. Działają tu również Przedsiębiorstwo Robót Naftowych PERN, Centromost Stocznia Rzeczna czy Dr. Oetker.

Miasto szczyci się tytułem Samorządu Przyjaznego Inwestorowi. Działalność gospodarczą wspierają m.in. Biuro Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Płocka, Izba Gospodarcza Regionu Płockiego i Business Centre Club. Pomoc dla przedsiębiorców oferuje też Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, który oferuje grunty inwestycyjne, bardzo atrakcyjny program zwolnień z podatku od nieruchomości, funkcjonalne obiekty administracyjne z kompletnym zapleczem socjalnym, niezbędnym do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej.

W 2004 r. otwarte zostało w Płocku Centrum CIFAL – Międzynarodowe Centrum Szkoleniowe dla Władz Lokalnych, które podejmuje działania na rzecz partnerstwa publiczno-prywatnego oraz zrównoważonego rozwoju miast w Europie Środkowej i Wschodniej. Przejawem międzynarodowej aktywności Płocka jest też współpraca z miastami partnerskimi. Obecnie jest to 12 miast z trzech kontynentów: Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Płock to także miasto akademickie. Na czterech uczelniach wyższych rocznie kształci się około 16 tysięcy studentów. Władze miasta wspierają rozwój bazy naukowej i dydaktycznej, dofinansowują przedsięwzięcia organizowane przez uczelnie, a także motywują studentów do zdobywania wiedzy poprzez organizowanie konkursu „Dyplom dla Płocka”. Autorzy najlepszych prac licencjackich, magisterskich lub inżynierskich otrzymują wysokie nagrody pieniężne.

Płock to miasto nowoczesne, ale z magicznym klimatem, jaki tworzą historyczne zabytki i przepiękne położenie. Przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Z pewnością każdy znajdzie tu wiele możliwości samorealizacji, aktywnego spędzania czasu i odkryje fascynujące i niezwykłe miejsca.

Alina Boczkowska

fot. archiwum UMP

Business&Beauty Magazyn