ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Wszyscy jesteśmy kolorowi!

Rozmowa z Omeną Mensah, założycielką Omenaa Foundation – fundacji, której celem jest szeroko rozumiana nauka tolerancji i wrażliwości na odmienność kulturową, a także nawiązanie relacji biznesowych między Polską a Afryką.

 

Business&Beauty: Jak doszło do powstania fundacji?

Omenaa Mensah: Koncepcja fundacji powstała w momencie, kiedy chciałam zrealizować projekt na temat tolerancji. Na którymś ze spotkań doradzono mi, że aby był on wiarygodny, warto byłoby go przygotować wraz z jakąś fundacją. Doszłam do wniosku, że nie będę angażować innych fundacji, skoro mogę stworzyć własną. Zachęciła mnie do tego Dorota Wellman, która stwierdziła, że jestem idealną osobą do prowadzenia organizacji związanej z tematem tolerancji.

Fundacja określa swoje cele poprzez popieranie wartości takich, jak tolerancja i edukacja. Na jakim terenie działacie? W jaki sposób są rozpoznawane, czy definiowane, społeczne potrzeby i cele?

Działalność fundacji opiera się na trzech głównych filarach: edukacji, tolerancji i współpracy. W ramach filaru „edukacja” chcemy tworzyć placówki edukacyjne w miejscach, w których są ograniczone możliwości nauki. Poprzez filar „tolerancja” chcemy szerzyć postawy tolerancji i szacunku do innych osób, niezależnie od ich narodowości, wyznania, koloru skóry, czy orientacji seksualnej. Dzięki filarowi współpracy chcemy wzmacniać więzi gospodarcze polsko-afrykańskie.
Obszar naszej działalności to zarówno Polska, jak i Afryka Subsaharyjska. Tu, w Polsce, chcemy nauczać tolerancji głównie poprzez programy edukacyjne. Natomiast w Afryce, w związku z większą potrzebą budowania szkół, chcemy fundować tego typu placówki. Filar współpracy jest skierowany do polskich przedsiębiorców, których chcemy promować w Afryce, gdyż to region intensywnie rozwijający się, zatem idealne miejsce do inwestowania.

Co jest największym osiągnięciem do tej pory?

Obecnie pracujemy między innymi nad projektem budowy szkoły w Ghanie. Udało nam się nawiązać współpracę z Salezjanami z Don Bosco w Ghanie, opiekującymi się grupą dzieci, które są ofiarami handlu i przemocy. Właśnie na szkołę dla nich zbieramy. We wrześniu zorganizowaliśmy aukcję podczas Jazz Art Fashion Festival, na której udało nam się zebrać ponad 100 tys. złotych, dzięki którym już niedługo będziemy mogli rozpocząć budowę. W międzyczasie odwiedziliśmy również kilka polskich domów dziecka, którym w ramach działań statutowych przekazaliśmy środki czystości i higieny.

Jakie szczegółowe działania planujecie na najbliższe miesiące i na cały 2015 rok?

W najbliższych miesiącach planujemy zorganizować kolejne aukcje charytatywne na rzecz budowy szkoły w Ghanie. W lutym zaangażujemy się w projekt konkursu piękności Miss Egzotica, który jest także promocją egzotycznej urody w Polsce, a jednocześnie elementem edukacji w zakresie tolerancji. W trakcie tego wydarzenia chcielibyśmy zorganizować po raz pierwszy w Polsce pokaz mody kolorowych dzieci, żeby pokazać jak bardzo różnorodnie jest w naszym kraju. Dzieciaki swoją postawą wesprą idę konkursu Miss Egzotica, a także inne nasze projekty – budowę szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie, czy wsparcie sierocińców na Dolnym Śląsku. Cały przyszły rok będzie się mocno skupiał wokół działań na rzecz tolerancji. Już teraz projektant Tomasz Olejniczak stworzył dla mojej fundacji bluzy z hasłem #tolerance. Dochód z ich sprzedaży będzie zasilał nasze projekty. Planujemy też zorganizować Projekt Ambasada Tolerancji i wybrać Małego Ambasadora i Ambasadorkę Tolerancji. Oczywiście wszystko pod znakiem Ambasady Tolerancji Omenaa Foundation.
W przyszłym roku ma ruszyć także nasza aplikacja mobilna, dzięki której każdy będzie mógł wesprzeć projekty fundacji i „namalować” uśmiech na twarzach dzieci z Afryki, bo przede wszystkim umożliwimy im naukę. Do projektu będę chciała namówić polskie gwiazdy, biznes, polityków i wszystkich tych, którzy chcą mądrze pomagać. Chcemy również nagrać utwór, który będzie hymnem tolerancji. Trwają już rozmowy z polskimi artystami, których chcielibyśmy zaangażować do tego projektu. Ale przede wszystkim mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się rozpocząć budowę szkoły przy Child Protection Centre w Ghanie.

nr11_Wszyscy_jestesmy_kol3

W jaki sposób fundacja zbiera fundusze na realizację swych zadań?

Aby zrealizować nasze działania, organizujemy aukcje charytatywne, podczas których licytujemy między innymi dzieła sztuki przekazane przez artystów, organizujemy zbiórki na stronie fundacji i jej profilu facebookowym. Projekty realizujemy też włączając w nie sponsorów, którzy wspierają nasze działania finansowo. Tak jak wspominałam, w przyszłym roku ruszamy z aplikacją mobilną, dzięki której każda osoba będzie mogła wesprzeć nas finansowo.

Co dla pani oznacza bycie twarzą fundacji, firmowanie jej swoim nazwiskiem i wizerunkiem?

Oznacza to dla mnie multum pracy i bycie 24 godziny na dobę z każdym naszym projektem. Długo też zastanawiałam się nad nazwą i padło na „Omenaa”. Imię to w Ghanie oznacza power and gold – to coś, co jest bardzo potrzebne fundacji. Poza tym ci, którzy swój biznes, organizację, czy firmę nazywają swoim imieniem, bardzo w to wierzą, a ja wierzę w to, co robię i sprawia mi to ogromną satysfakcję.

Rozmawiała Serafina Ogończyk-Mąkowska

 

Business&Beauty Magazyn