ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Zakopane – piękno przyrody i żywa kultura

Zakopane to jedno z najbardziej znanych i najlepiej rozpoznawalnych miast Polski i zimowa stolica kraju. Położone w kotlinie u stóp Tatr, najwyższych gór Polski, na poziomie ok. 840 m n.p.m. Zakopane co roku przyciąga milionowe rzesze turystów.

Warunki klimatyczne i położenie sprawiają, że jest wymarzonym miejscem aktywnego wypoczynku z idealnymi warunkami do uprawiania turystyki wysokogórskiej, jak i rekreacyjnej czy spacerowej.

Nieustająca moda na Zakopane oraz  niesłabnąca popularność miasta są budowane przez wielobarwną atrakcyjną ofertę wypoczynkową i turystyczną. Modę na Zakopane podsyca także niepowtarzalny klimat kulturowy tego regionu, w którym obok siebie współistnieją autentyczna kultura ludowa podhalańskich górali i kultura współczesna, obecna w dziesiątkach imprez organizowanych z myślą o turystach, którzy z czasem zostają stałymi bywalcami cyklicznych wydarzeń kulturalnych.

Zakopane, „odkryte” w drugiej połowie XIX w., stało się celem podróży i miejscem pobytu wielu wielkich, wybitnych i znanych Polaków, naukowców i artystów. Pokochał je papież Jan Paweł II, odwiedzili wszyscy polscy laureaci nagrody Nobla. Tu żyli i tworzyli m.in. Karol Szymanowski, Mieczysław Karłowicz, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

Gdy topnieją śniegi, na łąkach i górskich halach pojawiają się dywany z setek tysięcy krokusów. Tylko tu, pod Tatrami, można podziwiać ten fenomen przyrody. Wiosną odbywa się również kilka ciekawych festiwali: w maju – spotkanie z najlepszymi polskimi jazzmanami na zakopiańskiej Wiośnie Jazzowej, Majówka Tatrzańska i Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej.

Latem zaczyna się doskonały czas na wakacyjne wędrówki szlakami tatrzańskich bezdroży. Nie tylko góry przyciągają miłośników piękna; warto przyjechać wtedy do Zakopanego i poznać interesujące zespoły uprawiające kulturę ludową z różnych zakątków świata na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, czy posłuchać wieczornych koncertów Muzyki Organowej w zakopiańskich kościołach i podziwiać najlepsze filmy w ramach Orange Kino Letnie – największego kina pod gołym niebem (obok Sopotu) w naszym kraju.

Zakopane to miejsce magnetyczne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, coś, co zapamięta na długie lata.

Andrzej Kawecki
Dyrektor Biura Promocji Zakopanego

Business&Beauty Magazyn