Pod wpływem dramatycznych wydarzeń na rynkach finansowych oczy inwestorów zwróciły się ostatnio w kierunku alternatywnych klas aktywów – nie tylko złota, ale także dzieł sztuki oraz trunków. Pod wieloma względami to właśnie sztuka wybija się na czoło wśród inwestycji XXI wieku. Czy chodzi tylko o względy estetyczne, korzyść dla intelektu i zmysłów? Nie! Także stricte inwestycyjne parametry sztuki prezentują się nader atrakcyjnie. Przykładem – wzrost wartości prac jednego z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, Wojciecha Fangora.
Rynek sztuki składa się z wielu segmentów, którym odpowiadają odmienne strategie inwestycyjne. W ciągu ostatnich lat najwięcej pisze się o sztuce współczesnej, która osiąga dziś ceny zbliżone do najwybitniejszych dzieł Picassa i impresjonistów. Analiza rozwoju cen na polskim rynku sztuki pokazuje, że szybko i stabilnie rośnie wartość prac tzw. klasyków współczesności, czyli wybitnych twórców (urodzonych w latach 20–30. XX w.), o ustalonej, wysokiej pozycji w świecie sztuki. Jednym z nich jest właśnie Wojciech Fangor – malarz, grafik, plakacista, rzeźbiarz, którego op-artowskie malarstwo jest wyjątkowo wysoko cenione na rynku sztuki. Fangor ma w swojej artystycznej biografii osiągnięcia o wymiarze światowym. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w słynnym Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Obrazy, które tam wystawił, były prekursorskie wobec poszukiwań op-artowskich artystów zachodnich. W 1958 roku wraz ze Stanisławem Zamecznikiem stworzył pierwszy polski environment, Studium Przestrzeni. Jest też jednym z współtwórców znanej i cenionej w świecie „polskiej szkoły plakatu”.
Polski rynek malarstwa Wojciecha Fangora
Pierwsze prace artysty pojawiły się na polskich aukcjach na początku lat 2000, na fali szybko wzrastającego zainteresowania sztuką XX wieku i współczesną. Wśród obrazów Wojciecha Fangora najbardziej cenione na polskim rynku są sztandarowe obrazy op-artowskie z lat 60., z cyklu Powidoki, a w szczególności słynne pulsujące w oczach obręcze z serii oznaczanej symbolami, takimi jak M38, M53, itp. Już w 2005 roku doszło do osiągnięcia psychologicznej dla sztuki współczesnej granicy 100 tys. PLN i od tej pory płótna Fangora o dużych formatach należą do najdroższych polskich dzieł twórców współczesnych. W ciągu niecałej dekady nastąpił imponujący wzrost wylicytowanych cen obrazów artysty z ok. 40 tys. PLN do ponad 150 tys. PLN. W kategoriach stopy zwrotu oznacza to przyrosty średniej wartości obrazu o 47,73% w ciągu roku. Pod względem atrakcyjności inwestycyjnej stawia to twórczość Fangora w absolutnej czołówce polskich artystów.
Średnia cena sprzedaży obrazu Wojciecha Fangora na polskiej aukcji to obecnie ponad 180 tys. PLN, a sprzedaże największych płócien w cenach powyżej 200 tys. PLN nie należą do wyjątków. Rekordowa cena padła w grudniu 2010 roku (cena spod młotka 232 tys. PLN, cena sprzedaży 267 tys. PLN). (…)
Maciej Gajewski
Ekspert Domu Aukcyjnego Abbey House S.A.
Cały artykuł można przeczytać w drukowanej wersji magazynu Business&Beauty, dostępnej w sieci Empik na terenie całego kraju.