Chińskie Centrum Biznesowo-Technologiczne w Środkowo-Wschodniej Europie
Talentis to wiejski, dynamicznie rozwijający się węgierski region, położony pomiędzy miasteczkiem Herceghalom a Budapesztem, wzdłuż drogi ekspresowej M1 (90 minut jazdy od Wiednia). Budapeszt jest trzymilionową metropolią, ósmą pod względem zaludnienia w Unii Europejskiej. W promieniu 600 km od Budapesztu znajduje się 12 stolic, zamieszkałych przez 180 mln mieszkańców, ze średnią siłą nabywczą przekraczającą 15 860 USD. Mając na uwadze ten potencjał, wykupiono 5000 hektarów z założeniem stworzenia największego w Środkowo-Wschodniej Europie Chińskiego Centrum Biznesowo-Technologicznego. Założycielem jest Sándor Kenyeres – wizjoner, przedsiębiorca, twórca centrów handlowych w Budapeszcie (Mamut) oraz idei Pomostu Kulturowego. „W ciągu najbliższych 10 lat powstanie tu miasto Talentis, podzielone na sektory: biznesowy – parki biznesowe i technologiczne; edukacyjny – uniwersytety, uczelnie, skupiające wybitnych naukowców i wykładowców; mieszkalny – wysokiej klasy rezydencje; wypoczynkowy – ekskluzywne hotele, spa, pola golfowe, baseny, etc.“ – mówi Anna Maria Buchner z Grupy Talentis. W każdym z wydzielonych sektorów są już zrealizowane pierwsze inwestycje, jak np. hotel Abbacus, w którym zostałam przyjęta, czy centrum biznesowe z funkcjonującym inkubatorem przedsiębiorczości.
Węgry są gotowe otworzyć Chinom drzwi do Unii Europejskiej
25 czerwca 2011 roku chiński premier Wen Jiabao, z trzystuosobową delegacją przedsiębiorców, odwiedził Węgry. Strony podpisały ekonomiczne porozumienia o doniosłym znaczeniu. Była to pierwsza od 24 lat wizyta chińskiego premiera na Węgrzech. Węgierski premier Viktor Orbán, potwierdził, że Węgry są gotowe otworzyć Chinom drzwi do Unii Europejskiej. Delegacje handlowe, pod przewodnictwem chińskiego premiera, podpisały dwustronne porozumienia z węgierskimi organizacjami, w tym także z Grupą Talentis.
„Kiedy zainicjowałem program Talentis w 2011 roku, silna duchowa moc ukierunkowywała mnie ku wschodowi. Zachęcony przez tę siłę, założyłem pierwsze w Europie muzeum kaligrafii na otwartym powietrzu. Mocno wierzę, że wzajemny szacunek jest oparty na wzajemnym zrozumieniu. Całe moje życie było oparte i wspierane przez duchową siłę. Używam jej do tworzenia, do innowacji. Zachowanie węgierskiej i chińskiej historii, kultury i dziedzictwa artystycznego zawsze było dla mnie bardzo ważne. Razem z moim przyjacielem, sławnym pianistą Balázsem Havasim, zorganizowaliśmy Pomost Kulturowy (Cultural Bridge Gala), aby uhonorować na Węgrzech chińską tradycję i kulturę. Jednym z powodów, dla których przychodzimy na ten świat, jest pozostawienie znaku. Naszym znakiem jest Pomost Kulturowy” – mówi założyciel grupy Talentis, Sándor Kenyeres.
Serafina Ogończyk-Mąkowska