ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Komórki macierzyste

Organizm każdego człowieka posiada komórki regeneracyjne, zwane macierzystymi, które mają specyficzną zdolność „naprawiania” na bieżąco uszkodzeń powstałych w różnych tkankach. Najwięcej jest ich w szpiku kostnym oraz w krwi obwodowej, a ich produkcja wzrasta dodatkowo po urazach. Komórki macierzyste (inaczej komórki pnia) są to jedyne komórki zdrowego organizmu zdolne do nieograniczonej liczby podziałów, a więc nieśmiertelne i samoodnawialne, a jednocześnie mające zdolność do różnicowania się do innych typów komórek.

Komórki macierzyste znajdują zastosowanie m.in. w leczeniu schorzeń ortopedycznych, w tym w urazach kości, chrząstki, mięśni czy wiązadeł, schorzeniach kolan, stawów biodrowych i barkowych oraz stawów skokowych i stopy. Pobrane z krwi obwodowej pacjenta, są podawane w miejsce urazu lub miejsce chorobowo zmienione, co pozwala na szybką regenerację uszkodzonej tkanki.

Jako pierwszy w Polsce tę unikalną metodę leczenia zastosował ortopeda traumatolog, dr Marek Krochmalski z Medical Magnus Clinic z Łodzi. W swojej klinice dr Marek Krochmalski wykorzystuje w leczeniu komórkę macierzystą o nazwie CD34+, która została zidentyfikowana w 2002 roku przez jednego z amerykańskich uczonych, Irvinga Weissmana. Komórka ta posiada pewnego rodzaju „inteligencję”. Podana do chorej tkanki dzieli się na komórkę-replikę, czyli komórkę-córkę, oraz drugą komórkę, która przybiera postać tkanki, do której została podana.

Jeśli podano ją do tkanki kostnej, to przybiera postać komórki kostnej, a do tkanki mięśniowej – mięśniowej. Jak twierdzi skromnie dr Marek Krochmalski: „To nie jest cudowne leczenie, po prostu medycyna postanowiła wykorzystać potencjał własny organizmu do leczenia własnych uszkodzeń”. Wspomniana komórka macierzysta ma jeszcze jedną, bardzo cenną właściwość polegającą na tym, że gdy jest nieprawidłowa, organizm sam ją niszczy (komórka ulega apoptozie) i dzięki temu unikamy niebezpieczeństwa, że przekształci się ona na przykład w komórkę nowotworową.

Wykonane przez dr Marka Krochmalskiego zabiegi (ponad 300) miały w zdecydowanej większości znakomite rezultaty kliniczne. Leczenie komórkami macierzystymi poprawiło wielu osobom komfort życia, redukując ból, a nawet oddalając konieczność zastosowania protez.

Wśród pacjentów dr Krochmalskiego są m.in. znakomici sportowcy, tacy jak strongman Mariusz Pudzianowski, ciężarowcy – Marcin Dołęga i Bartłomiej Bonk, u których powstałe urazy mogły doprowadzić do zakończenia ich kariery sportowej. Wśród pacjentów niebrak również znanych aktorów, jak Piotr Gąsowski czy Sławomir Orzechowski. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że do sukcesu wielu z nich przyczynił się dr Marek Krochmalski i jego zespół.

Liczne, znaczące sukcesy zawodników po przebytym leczeniu komórkami macierzystymi zachęciły zespół Medical Magnus Clinic do leczenia innych pacjentów, których komfort życia ulegał szybkiemu pogorszeniu na skutek zmian zwyrodnieniowych kolan (gonarthroza) czy bioder (coxarthroza). Zdecydowane zmniejszenie dolegliwości bólowych, przywrócenie zwiększonego zakresu ruchu w stawie i zminimalizowanie, a nawet odrzucenie konieczności używania środków przeciwbólowych przywróciło pacjentom chęć życia. Sukcesy i niewiarygodne efekty metod leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych, opracowane przez dr Marka Krochmalskiego, doceniają już dziś pacjenci nie tylko z Polski, ale z całego świata.

Komórki macierzyste w odmładzaniu i naprawie skóry

Stale odkrywane są nowe możliwości leczenia komórkami macierzystymi w różnych dziedzinach medycyny. Jednymi z najbardziej obiecujących i najszybciej rozwijających się są: dział medycyny estetycznej, regeneracyjnej (leczenie blizn), a także chirurgii plastycznej.

Udowodniono, że w komórkach macierzystych drzemie olbrzymi potencjał naprawczy. Znajdują się one we wszystkich tkankach naszego organizmu. Dzisiaj niezwykłe jest to, że potrafimy wyodrębnić dorosłe, multi-potencjalne, homeopatyczne komórki macierzyste, które służą naprawie uszkodzonych tkanek, a że są to komórki własne pacjenta – są całkowicie bezpieczne w stosowaniu.

Dr Marek Krochmalski, we współpracy z Kliniką Medycyny Estetycznej Velvet Clinic z Łodzi, wykorzystuje cudowne możliwości komórek macierzystych w medycynie estetycznej i regeneracyjnej. Klinika jako jedna z pierwszych w Polsce korzysta z ich dobrodziejstw w leczeniu skóry. Wykorzystywane są do odmładzania, naprawy uszkodzeń, takich jak np. blizny różnego pochodzenia (potrądzikowe, pourazowe, pooperacyjne).

 nr10_komorki_mac3

Co możemy leczyć wykorzystując komórki macierzyste?

 • Urazy mięśni i więzadeł
 • Objawy dystrofii mięśniowej
 • Schorzenia kolan
 • Schorzenia stawów biodrowych
 • Schorzenia stawów skokowych i stopy
 • Urazy stawu barkowego i łokciowego
 • Brak zrostu po złamaniach (stawy rzekome)

 

Efekty:

 • Regeneracja uszkodzonych mięśni i stawów
 • Odtworzenie powierzchni stawowych
 • Zmniejszenie bólu
 • Zwiększenie zakresu ruchu zwyrodniałych stawów – wzrost komfortu życia
 • Zmiana postawy, zwiększenie codziennej aktywności
 • W przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów terapia niejednokrotnie stanowi alternatywę dla protez.

Eliza Krochmalska

 

Business&Beauty Magazyn