ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Japonia w słoiku

Dwanaście miesięcy temu zainteresował się kosmetykami z dalekiej Japonii i Korei Południowej, które na tamtejszych rynkach odniosły sukces. Rozwija nową markę – bellezza SPA&WELLNESS COSMETICS. Rozmawiamy z Mateuszem Nowickim o tym, na czym polega innowacyjność azjatyckich kosmetyków, o opakowaniach przełamujących standard, dynamicznym azjatyckim rynku branżowym oraz o strategii marketingowej na rynku polskim.

 

Business&Beauty: Dlaczego zainteresował się pan kosmetykami i produktami do SPA z Azji, a konkretnie z Japonii i Korei Południowej? Co zdecydowało o tym, że postanowił je pan sprowadzać do Polski?

fot. Mikołaj Małecki

Mateusz Nowicki: Moim zamiarem było wprowadzenie na polski rynek wyjątkowych i skutecznych kosmetyków, których działanie zostało potwierdzone przez możliwie dużą liczbę konsumentów. Zależało mi również na tym, aby była to nowość na polskim rynku kosmetycznym. Chciałem, aby były to produkty, które poza skutecznością ofiarowałyby nabywcom, wówczas niezdefiniowane jeszcze przeze mnie szczegółowo, szeroko rozumiane „coś więcej”. Nowatorskie kosmetyczne rozwiązania, wykorzystanie nowych składników i znajdowanie nowego zastosowania dla już używanych, niezwykły zapach, konsystencja, kolor, opakowanie – tego szukałem. Kosmetyczny rynek europejski wydawał mi się monotonny i do znudzenia powielający pewne wzorce i trendy. Wówczas zwróciłem uwagę na rynek azjatycki, ograniczając się do rynku japońskiego, który jest największym rynkiem kosmetyków na świecie, oraz południowokoreańskiego. To właśnie tam znalazłem to, czego poszukiwałem – kosmetyki renomowanych marek, oferowane przez dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa, napędzane wyjątkowo dużą konkurencją, które oferują innowacyjne kosmetyczne rozwiązania. To dawało mi gwarancję bezpieczeństwa i jakości. Po drugie – są to kosmetyki cieszące się niebywałym powodzeniem na tamtejszym rynku. Konsumenci wracają do nich regularnie, co dla mnie stanowi najlepszą gwarancję skuteczności i wyjątkowego działania produktów. Wreszcie, są to produkty przykuwające uwagę niezwykłym zapachem, różnymi konsystencjami, oryginalnymi opakowaniami, co stanowiło dopełnienie wizji i filozofii marki bellezza SPA&WELLNESS w Polsce.

Czy są to produkty tylko dla kobiet?

Dbanie o piękną i zdrową skórę nie jest dzisiaj wyłącznie domeną kobiet. Wraz ze wzrostem świadomości w zakresie pielęgnacji i właściwego odżywienia skóry, mężczyźni coraz chętniej sięgają po kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała. Kosmetyki oferowane przez nas przeznaczone są zarówno dla skóry kobiet, jak i mężczyzn.

Czy kosmetyki mają coś wspólnego z japońską elektroniką, południowokoreańskim rozwojem najnowszych technologii? Na czym polega unikalność azjatyckich produktów kosmetycznych?

Ze względu na bardzo dużą konkurencję na rynku kosmetyków, japoński czy południowokoreański producent nie może pozwolić sobie na wprowadzenie kosmetyku, który będzie tylko technologiczną kopią już oferowanych na rynku. Chcąc odnieść sukces, musi się postarać, by kosmetyk ten był – postrzegając szeroko – lepszy od innych. Logicznym następstwem będzie zatem poszukiwanie nowych lub ulepszanie już oferowanych rozwiązań, czy też tworzenie kosmetyków uniwersalnych lub „wielofunkcyjnych”. Doskonałym przykładem tego ostatniego jest udostępniony przez azjatyckie firmy topowy krem BB. Jest wyjątkowy, bo łączy właściwości kremu, lekkiego podkładu oraz korektora. Doskonale oddaje ideę i kierunki działań rynkowych podejmowanych przez japońskich i południowokoreańskich producentów.

Marki Tony Moly i baviphat przykładają dużą wagę do opakowań kosmetyków. Krem zamknięty w opakowaniu w formie papryki czy kiści winogron „mówi” już samym wyglądem słoiczka, cieszy oko formą. Czyją zasługą jest ten design?

To prawda, marki Tony Moly, czy baviphat wyróżniają niezwykłe opakowania. Zdradzają kompozycję zapachową oraz wskazują, jakiego owocu czy warzywa witaminowe bogactwo wykorzystali technolodzy przy stworzeniu danego kosmetyku. Na przykład oczyszczająca, detoksykująca maska baviphat Strawberry wykorzystuje – mało znane w Polsce – niezwykłe właściwości truskawek. Wyciąg z tego owocu wykazuje działanie bakteriobójcze, odżywcze, regenerujące oraz ściągające. Ponadto wyciąg z truskawek jest naturalnym blokerem promieni UVA i UVB.

Południowokoreańska firma Skin Food w swojej linii kosmetyków również czerpie z bogactw naturalnych składników, jednak tutaj producent zdecydował się na bardziej „konserwatywne” podejście do tematu opakowań, nawiązując do długoletniej historii marki, sięgającej roku 1957.

Myślę, że możemy wyróżniać się także tym, że unikamy monotonii, stawiamy na design. Jeśli jesteśmy w stanie zaoferować najwyższą jakość, to dlaczego nie zabawić się kolorem, kształtem, zapachem? Ta odrobina szaleństwa, koloru, zabawy i przyjemności to cudowna odmiana, którą zdecydowanie warto propagować.

Jak wygląda rynek kosmetyków luksusowych w Azji? Jakie trendy są tam widoczne?

Rynek kosmetyczny w Azji rozwija się niezwykle prężnie. Wraz ze wzrostem świadomości w zakresie dbania o zdrowe i piękne ciało, na całym świecie wzrasta zainteresowanie nowymi, skutecznymi metodami kosmetycznymi, które mają pomóc w realizowaniu tego postulatu. Tym samym wzrasta zapotrzebowanie na kosmetyczne, innowacyjne rozwiązania. Kosmetyk ma nie tylko sprawiać, byśmy wyglądali pięknie i młodo, ale także odżywiać, regenerować, czy nawet leczyć.

Kosmetyki produkowane na rynku azjatyckim muszą się wyróżniać. W samej Japonii funkcjonuje około tysiąca producentów kosmetyków, włączając firmy zagraniczne (choć prym wiodą kosmetyki japońskie), co sprawia, że zdecydowanie trudniej zaoferować kosmetyk inny od wszystkich. Kosmetyczny rynek w Japonii cechuje bardzo silna konkurencja między dostępnymi markami. Producenci prześcigają się więc w ulepszaniu właściwości funkcjonalnych kosmetyków, takich jak np. wykorzystywanie naturalnych składników i poszukiwanie nowych źródeł ich pozyskiwania, wykorzystywanie olejków, nowatorskie rozwiązania w zakresie formuł przeciwzmarszczkowych, przeciw starzeniu się skóry, a także wyjątkowe zapachy, czy oryginalne, przykuwające uwagę opakowania, o których wspomniałem. Z punktu widzenia odbiorcy jest to oczywiście niezwykle korzystne zjawisko.

Proszę powiedzieć, jak pana wcześniejsze doświadczenie w innej branży – reklamowej – przełożyło się na obecną działalność? Czy tego rodzaju wiedza i doświadczenie to dodatkowe atuty w codziennej pracy, w sposobie myślenia…?

Oczywiście, wiedza i doświadczenie, jakie dało mi stworzenie i prowadzenie agencji reklamowej, ma duże znaczenie w sposobie myślenia i postrzeganiu wielu rzeczy. Wdrażanie właściwych działań marketingowych jest w każdej branży bardzo ważne. Nie inaczej jest z branżą kosmetyczną. Proszę wyobrazić sobie, gdzie byłyby czołowe marki kosmetyczne, gdyby nie starannie i sukcesywnie realizowane działania marketingowe. Bellezza SPA&WELLNESS COSMETICS oferuje kosmetyki marek właściwie niedostępnych, a co za tym idzie – nieznanych wcześniej w Polsce. Dlatego też odpowiednie działania marketingowe są tutaj nie lada wyzwaniem. Wymagają one bowiem wypromowania marki na polskim rynku właściwie „od zera”. Trzeba sprawić, by konsument sięgnął po krem czy tubkę balsamu po raz pierwszy, by pośród innych dostępnych na rynku wybrał ten, a nie inny. Właśnie to – przekonanie nabywcy do unikalności kosmetyku – jest celem naszych działań marketingowych.

 

 Zdjęcia:  Mikołaj Małecki, www.belezza-shop.com


 

Business&Beauty Magazyn